Reklam – Radyo Güneş

Reklam

Reklam

R.T.Ü.K. vasıtasıyla yapılan araştırmada yerel radyoların, ulusal radyolara oranla daha çok dinlenildiği kanıtlanmıştır.

Reklam Hayattır

R.T.Ü.K. vasıtasıyla yapılan araştırmada yerel radyoların, ulusal radyolara oranla daha çok dinlenildiği kanıtlanmıştır. Bu araştırmaya göre yerel radyoların dinlenme oranı %58’dir. Araştırma bulgularına göre, dinleyicilerin % 30.2’si çok sık radyo dinlediğini ifade ediyor. Arada sırada radyo www.wutransfers.com dinleyenlerin oranı ise % 49.7. Gençler, yaşlılardan daha sık radyo dinliyor. Yaş yükseldikçe radyo dinleme sıklığı düşüyor. 15-20 yaş arasındaki dinleyicilerin % 39’u çok sık radyo dinlediğini belirtirken, 61 ve daha yukarı yaşlarda bu oran %19.6’ya kadar iniyor. Bekarlar (%35), evlilerden (% 27.8); eğitim düzeyi düşük olanlar (%30.3), yüksek eğitimlilerden (%25.4) daha sık radyo dinliyor. En sık radyo dinleyenler, mesleklerine göre şöyle sıralanıyor: Esnaf ve sanatkar %37.1, öğrenci % 34, işçi % 33.3, emekli % 29. Radyoyu, dinleyicilerin % 66.9’u evde, % 31.1’i iş yerinde, % 25.1’i arabada/yolculukta dinliyor.

NEDEN RADYO REKLAMI?

Unutmayın ki radyo dinlemek, neredeyse zahmetsiz bir iştir. Ayrıca radyo dinlemek, yüksek maliyetler gerektiren bir olgu değildir. Eğer radyonuz yoksa bile bir radyo edinmenin maliyeti sadece 2 liradır ve radyo dinlemek için meşgul olduğunuz işi bırakmanız gerekmez. Üstelik radyo dinlemek için yer veya mekana ihtiyaç duymazsınız. Radyo reklamlarının tüketici üzerindeki etkisi ve maliyetlerinin, televizyon ve gazete reklamlarına göre daha düşük olması, radyonun reklam kampanyalarında diğer medyalara göre daha verimli olmasını sağlıyor. Radyo, oldukça esnek bir medya organıdır ve insanlara günün her saati ulaşabilir. İşinizin başında, yolculukta, ev işleriyle uğraşırken, kısaca, başka şeyler yaparken de radyo dinlersiniz. Ayrıca insanlar, radyodan duydukları şeyle o sıralar ilgililerse, mesaj tam olarak hedefe ulaşmış olur.

Radyonun farkındalık oluşturmada ve hızlı tüketim ürünlerinde satışları artırdığı da bir gerçektir. Radyoda, reklamınız her an her yerde birinin kulağına mutlaka ulaşıyor olur. Radyo reklamı aynı zamanda bir prestij kaygısından kaynaklanır. Firmalar ihtiyaçları olduğu için değil, prestij ve imajlarını daima canlı ve taze tutmak için çok kısa dahi olsa, devamlı reklam ile dinleyicilerin karşısında olurlar. Çünkü reklamın asıl amacı tanıtım yapmak değil, sürekli akılda kalmaktır.

Radyolar, Boğaziçi Üniversitesi tarafından 1999 yılında, medya araçları arasında en samimi araç olarak tespit edilmiştir. Radyo reklamı, etkisini biraz da dinleyici kitlesinin homojen yapısından alır. Radyo dinleyicisi hiçbir zaman sabit değildir. Araçlar bunun en güzel örneğidir. Ayrıca insanlar radyoyu her ortamda dinleyebilirler. Radyo dinleyicisi özgürdür ve iletilenler daha rahat algılanır. Günün her saatinde TV izleyemezsiniz ama işinizi aksatmadan da radyoyu dinleyebilirsiniz, İnsanlar radyoyu dinlerken, kendileriyle birebir konuşuluyormuş duygusu yaşarlar, radyoyla özel bir bağ kurarlar ve bu da kişisel bir güven duymalarına neden olur. İşte bu ilişkinin içinde radyo etkileyicidir.

CANLI YAYIN SPONSORLUĞU

Canlı yayınlar gün içinde dinleyicilerin en yoğun olduğu programlardır. Dolayısıyla reklamın dinleyiciye ulaşma başarısı fazladır. Programı bekleyen dinleyicilerin, giriş-çıkış jenerikleri ve reklama gidiş-dönüş ara jenerikleri ile reklamı duymama imkanları yok gibidir. Genellikle canlı yayınlar 2 saat yapıldığı için, reklam; 2 saatlik program saati içerisinde minimum 8 tekrar ile dinleyiciye ulaşır. Ayrıca program sunumu içinde spiker, kendi opsiyonuna göre firma ismini yineler.

REKLAM PRODÜKSİYON

Bir reklamın alt yapısı, yani prodüksiyonu ne kadar iyi olursa, reklamın etkisi o derece çoğalır. Reklam kuşaklarında yer alacak reklam spotları buna istinaden profesyonel ajanslara yaptırılır ve ayrı bir maliyeti vardır. Ancak bu maliyetler çok düşüktür

1.Reklam Politikamız Yanıltıcı, Aldatıcı reklam yayınlamamak, Fiyatlandırmada tutarlı olmaktır.

2.Reklam Kuşaklarımı Reklam kuşaklarımız 07:00 – 01:00 saatleri arasında, her 45 dakikada 1  yayınlanmaktadır. Reklam kuşaklarındaki tüm firmalar öncelik sıralamasında, dönüşümlü olarak yayınlanmaktadır. RTÜK tarafından izin verilen sürenin üzerine çıkarılmamaktadır. Bu nedenle, öncelikli reklam talepleri reddedilmektedir.

İnsan Kaynakları/İlan/Duyuru: Fiyat İsteyiniz Reklamın ödeme şekli, aylık kullanım saniye miktarı, sözleşme süresi gibi unsurlar reklam verene belli indirimler kazandırmaktadır.

Radyomuz adına reklam görüşmesi yapan ve radyomuzla ilişkisi olduğunu ispatlayamayan kişileri bizlere bildirmenizi önemle rica ederiz.

Radyomuz kurulduğu günden beri MÜYAP – MÜYORBİR – MSG ve MESAM üyesi sanatçıların telif haklarını ödeyerek yayın yapmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Radyomuz RATEM – RADYO TELEVİZYON YAYINCILARI ,Marted, Basın Konseyi, ÇGD, İnegöl Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

Radyo Güneş Reklam Departmanı

Telefax: 0224 7151225

E-Posta: info@radyogunes.com